Adli İletişim Tespiti (HTS) Uzmanlık Alanı

Adalet Bakanlığı Bilirkişilik Daire Başkanlığı tarafından 2022 yılında duyurulan "2022 Yılı Bilirkişilik Başvuru Usul ve Esasları ile Bilirkişiliğe Kabule İlişkin Duyuru" başlıklı yazı ile daha önceki yıllarda kendisine "Bilirkişilik Temel ve Alt Uzmanlık Alanları" başlıklı uzmanlık listesinde yer bulamayan HTS Kayıtlarının Analizi artık bir uzmanlık alanı olarak yerini aldı.

58 kod numaralı Adli ve Kriminalistik İncelemeler bölümü altında Alt Uzmanlık Alanı olarak 58.15 kod numarası ile Adli İletişim Tespiti (HTS) olarak listeye eklendi.

Yapılan bu düzenleme ile HTS kayıtlarının analizine verilen önem artırılarak, HTS incelemesi bir uzmanlık alanı olarak kabul edilmeye başlandı. Adli İletişim Tespiti (HTS) analizi için ayrı başlık altında eğitim ve sertifika programları düzenlenebilme imkanı sağlandı.

Uzmanlık alanı olarak değerlendirilen HTS bilirkişiliğine, HTS kayıtlarının kolay ve etkili analizini sağlayan HTS Analiz Programı uzman bilirkişilerin destekçisi olmaya devam edecektir.

HTS Kayıtları Nedir?

HTS (Historical Traffic Search) kelimelerinin baş harflerinden oluşan, geçmiş tarihli GSM şebekesi kayıtlarını içeren bilgiler bütünüdür. Temel olarak, data şebeke (GPRS-WAP) ve ses (Arama, SMS, MMS vb.) kayıtlarını içermektedir. Kimin kimi, ne zaman, kaç defa, nereden aradığı, görüşmenin ne kadar sürdüğü bu görüşme sırasında tarafların hangi baz istasyonlarından sinyal aldığı gibi verileri barındırır.

HTS kayıtları 5651 sayılı kanun gereği GSM operatörleri tarafından tutulur ve BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu) ile paylaşılır. Hakim kararına istinaden BTK'dan talep edilerek yargılamalarda yerini alır.

HTS verileri on binlerce satırdan oluşabileceği gibi, istenilen tarih aralığı ve istenilen bilgilere istinaden çok küçük boyutlarda da olabilir. HTS kayıtlarının analizi ve raporlanması, mahkemeler tarafından alanında uzman bilirkişilere yaptırılır.

HTS verilerinden öğrenilmek istenilen davaların türüne göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin; bir dosyada şahısların birbirleriyle iletişime geçip geçmediği öğrenilmek istenirken, diğerinde belirli bir baz istasyonunda temas kurup kurmadığının öğrenilmesi, yani baz istasyonu analizinin yapılması isteniyor olabilir. Bilirkişiler ya da kolluk görevlileri istenilen hususlara istinaden analizleri yaparak HTS analiz raporunu oluştururlar.

Baz İstasyonu Analizi Nedir?

HTS kayıtlarının ne olduğunu ve HTS kayıtlarında ne gibi bilgilerin bulunduğunu HTS Kayıtları Nedir? başlıklı yazımızda kısaca anlatmıştık. Bu yazımızda HTS kayıtları kullanılarak baz istasyonu analizinin ne olduğu, nasıl yapıldığı ve ne işe yaradığı sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Baz istasyonları, mobil cihazlarla iletişim sağlamak amacıyla kurulmakta olup, baz istasyonlarının kapsama alanında olmayan yerlerde mobil iletişim kurmak mümkün değildir.

HTS kayıtlarında baz istasyonu bilgisi, ses yada data aktarımı sırasında kullanıcının hangi baz noktasından temas aldığının kaydının tutulması sonucunda bulunur.

HTS raporundan beklenilenin ne olduğuna göre tanzim edilen analiz raporu ve analiz şekillenir. Örneğin; dava dosyasında birbirlerini tanımadığını iddia eden iki şüphelimiz olsun. Şüphelilerin HTS kayıtlarında olan baz bilgilerine bakıldığında, yüzlerce aynı baz istasyonunda aynı zamanlarda sinyal almış olmaları akıllara şüphe getirmektedir. Ya da tersi bir örnekte; belirli bir vakitte A ilinde bulunduğu söylenen şüphelinin A ilinden hiç baz noktası teması olmaması şahsın iddiasını destekler niteliktedir. Tabi ki bunlar hiçbir zaman kesinlik ifade etmemektedir. Şahıs orada olup telefonunu kapalı vaziyette tutmuş da olabilir.

Baz istasyonu analizinin doğru yapılması daha karmaşık olaylarda elzem bilgiler verebilmektedir. Bu sebeple analizlerin uzman kişilerce ve gerekli teknik donanımla yapılması son derece mühimdir.

Neden HTS Analiz Programı?

HTS kayıtlarının incelenmesi, analiz edilmesi ve raporlanması oldukça dikkat ve uzmanlık gerektiren bir konudur. Bazı dosyalarda on binlerce satır HTS verisi bulunabiliyor. Bunu elle (manuel) olarak analiz etmeyi hayal edebiliyor musunuz? Diyelim yapıldı, saatler günler birbirini kovaladı, harcanan o kadar zamandan sonra yapılan o analiz ne kadar sağlıklı olabilir? Ya bir yer gözden kaçtıysa? Bu soruları sormaya başladığınız zaman, diğer sorularda arkasından gelmeye başlıyor ve insan bir şeylerin yanlış olduğunu fark ediyor.

İşte bu bu noktada insanoğlu teknolojinin nimetlerinden faydalanmak istiyor. HTS Analiz Programı aklınızdaki o soruların tamamını yok ederek, doğru bilgiye kısa zamanda ulaşmanızı sağlıyor

On binlerce satır, yüzlerce dosyadan oluşan analiz yalnızca dakikalar sürüyor.Onlarca numaranın ortak görüştüğü kişilerin bulunması ya da ortak baz istasyonlarının analizi saniyeler içerisinde gerçekleşiyor. Bu ve bunun gibi bir çok özellik HTS Analiz Programı ile sizlere sunuluyor.

BTK'dan gelen veriler (excel dosyaları) üzerinde hiç bir değişiklik yapmadan analiz yaptırabilirsiniz. Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde karmaşadan uzak, amaca uygun bir şekilde analizinizi gerçekleştirebilirsiniz.

HTS Analiz Programı sadece HTS kayıtlarının analizi için oluşturulmuş ilk ve tek programdır. HTS raporlamasının kolay yapılabilmesi amacıyla HTS kayıtları ile yapılabilecek ne varsa HTS Analiz Programı ile sizleri bekliyor.

Bırakın zamanınız size kalsın!

3'te 1'i Hediye Kampanyası

HTS Analiz Programını arkadaşlarınıza önerin onlar kullandıkça siz de kazanın!

Referansınız ile HTS Analiz Programını ilk kez kullanacak olan kişilerden, yapacakları ilk satın alma işleminde, satın aldıkları lisans süresinin 3'te 1'i kadar gün size hediye olarak veriliyor!

Referansınız ile satın alma işlemi yapacak kişinin, fiyatlarımız bölümünden seçtiği paketi satın aldığı sırada, kendi e-postasıyla beraber referans e-postasını da eklemesi gerekmektedir.

Herhangi bir kişinin, sizin referansınız ile gerçekleştireceği ilk satın alma işleminde, lisansınızın son kullanım tarihine, satın alınan paketin üçte biri kadar ekleme yapılır. (Ör. 360 gün satın alınmışsa 120 gün eklenir.)